W czasie urzędowania Pana Alfonsa Szyszkowskiego szkoła w Padniewie ulega dalszej rozbudowie i modernizacji. W roku 1974 oddano do użytku dwa skrzydła dobudowane do istniejącego już pawilonu szkolnego. Północno-zachodnie jako sale dydaktyczne i pomieszczenie kuchenne.
Również w tym okresie część pomieszczeń tzw. starej szkoły - pałacu zostaje przeznaczona na mieszkania dla nauczycieli (wejście w życie ustawy KN 1982 r.). W budynku tym pozostają tylko dwie sale lekcyjne.
Od roku 1967 "wchodzi" w życie realizacja 8-letniego obowiązku szkolnego zakończonego ukończeniem klasy VIII. Jednocześnie zmniejsza się znacznie sieć szkół funkcjonujących wokół Padniewa. Zamknięto szkołę w Przyjmie i Padniewku, ograniczono liczbę oddziałów do trzech w Palędziu Kościelnym a w dalszej perspektywie również w Hucie Palędzkiej. Te dwie placówki stały się wkrótce punktami filialnymi a później oddziałami zamiejscowymi Szkoły Podstawowej w Padniewie.
Od 1986 przez pięć lat na stanowisku dyrektora pozostaje Pani Jadwiga Pawłowska, dotychczasowa długoletnia pracowniczka tej szkoły. W tym czasie zmodernizowano ubikacje szkolne, rozebrano stare - zagrażające bezpieczeństwu ubikacje i szopy, powiększając w ten sposób teren boiska przyszkolnego.
Od 1991 roku wchodzi w życie ustawa o systemie oświaty i dyrektorem zostaje z wyboru Rady Pedagogicznej mgr Maciej Chojnacki, będący nauczycielem szkoły od 1983 roku i który jest też jej absolwentem. Stanowisko dyrektora pełnił on decyzją Zarządu Miasta do 2007 roku.
Z chwilą wprowadzenia reformy systemu oświaty i modernizacji sieci szkół na terenie MiG Mogilno, Szkoła Podstawowa w Padniewie "przejęła" oddziały zamiejscowe w Hucie Palędzkiej i Palędziu Kościelnym oraz 8-klasową Szkołę Podstawową w Niestronnie. W ten sposób powstał problem dowozu uczniów do szkoły z 21 miejscowości, który rozwiązano bardzo dobrze.
Wraz z nową reformą oświaty zmniejszono także do 6 lat okres edukacji w szkole podstawowej. Część kadry nauczycielskiej zmieniła swoje miejsce pracy i przeniosła się do nowopowstałego Gimnazjum w Mogilnie.
W czasie sprawowania funkcji dyrektora przez M. Chojnackiego kontynuowane były działania poprzedników zmierzające do ciągłego podnoszenia estetyki, bazy dydaktycznej i merytorycznej szkoły. Zmodernizowane zostały przy dużym wysiłku władz samorządowych pomieszczenia szkolne - sale lekcyjne i zaplecze socjalne. Otwarto nowoczesną salę komputerową, którą później zmodernizowano przy pomocy funduszy z Unii Europejskiej. 18 października 2002 roku odbyło się uroczyste otwarcie sali gimnastycznej, oczyszczalni ścieków i kotłowni olejowej. Dzięki tym inwestycjom nasza szkoła posiada nowoczesne zaplecze dydaktyczne.
W 2005 roku powstała strona internetowa http://sp_padniewo.republika.pl.
W latach 2007-2012 funkcję dyrektora pełnił Michał Sieracki, dotychczasowy dyrektor Szkoły Podstawowej w Strzelcach. Podobnie jak swoi poprzednicy doprowadził on do rozbudowy infrastruktury dydaktycznej szkoły. W czasie swojego urzędowania zbudowano ubikacje dla klas młodszych w tzw. „starej szkole”, zamontowano tablice interaktywne w klasach młodszych, stworzono bezprzewodową sieć Internet, zagospodarowano pomieszczenie na świetlicę szkolną oraz stworzono multimedialne centrum informacji . Dokonano także modernizacji dotychczasowego sprzętu elektronicznego. W 2009 r. nastąpiło uroczyste otwarcie boiska wielofunkcyjnego dla uczniów szkoły i społeczności lokalnej.
W 2011 roku postanowieniem władz gminy w Mogilnie przeniesiono Przedszkole w Padniewie z dotychczasowej siedziby do kilku pomieszczeń budynku „starej szkoły”. W roku następnym nastąpiła decyzja o stworzeniu w Padniewie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, który zaczął funkcjonować od 1 września 2012 roku.
W 2012 r. decyzją władz miejskich w Mogilnie powierzono stanowisku dyrektora Pani Iwonie Szyszkowskiej, dotychczasowemu długoletniemu nauczycielowi szkoły.
Placówka stara się wypełnić lukę kulturową w środowisku, ściśle współpracując z lokalną społecznością, organizując szereg imprez kulturalnych i sportowych. Jednocześnie zachowano troskę o ciągłe podnoszenie wyników dydaktycznych, doskonalenie nauczycieli i dbałość o właściwy wizerunek szkoły. Aktualnie baza szkoły to 8 sal lekcyjnych, pracownia komputerowa (z dostępem do Internetu), pomieszczenie świetlicy, biblioteka szkolna, pomieszczenie kuchenne, kotłownia olejowa i nowoczesna sala gimnastyczna.